Díl 1. Lovci mamutů — Dějiny českého národa — Česká televize — Evropa pod ledem — Dějiny českého národa

Lev

Evropa pod ledem

V době lovců mamutů pokrýval velkou část evropského kontinetu ledovec. Na našem území byla tehdy docela zima a lidé, kterým pro jednoduchost říkáme lovci mamutů, se chránili před zimou kožešinami staženými z ulovených zvířat. Zvířata byla chladnému podnebí dobře přizpůsobená - ve střední Evropě tehdy žil například srstnatý nosorožec, chlupatý mamut nebo šavlozubý tygr...

Evropa pod ledem Lidé žijící v době ledové už znali a používali řadu pracovních nástrojů. Nejvhodnějším materiálem na výrobu nožů, dlát, rydel a škrabadel byla hornina nazývaná pazourek. Lidé žili ve velkých tlupách a lovili společně velká zvířata. Při lovu si pomáhali různými zbraněmi - uměli výborně zacházet s oštěpem, lukem a šípy. Muži se tedy věnovali lovu a ostatní příslušníci tlupy sbírali různé plody, zpracovávali úlovenou zvěř, vyráběli oděvy a nástroje a vůbec se všichni podle svých sil starali, aby jejich rod či kmen přežil. Byl to opravdu tvrdý život.

Je těžké představit si, čemu tehdejší lidé věřili a jaký byl jejich duševní a duchovní život. Určitě uctívali své mrtvé - o tom svědčí nálezy koster posypaných červenou hlinkou, vybavených různými ozdobami nebo dary. Mezi lovci mamutů ale žili také šikovní umělci: byla nalezena řada sošek a maleb, které naši dávní předkové vytvořili. Známé jsou například sošky vyřezané z kostí nebo vymodelované z hlíny (například Věstonická Venuše nalezená v Dolních Věstonicích) nebo působivé jeskynní malby v oblasti dnešní Francie a Španělska.

Přehrát tento díl v iVysílání